Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Zestaw do filmowania wesel za 13153 zł - Prawda, czy fałsz?

Jeżeli pasjonujesz się filmowaniem, z pewnością wielokrotnie w Twojej głowie błąkała się myśl, aby uruchomić działalność w "działce" wideofilmowania ślubów i wesel. Niestety przeglądanie internetu i szukanie tam "dobrych rad" stawia Cię szybko na ziemię. Niestety, wpisy na większości grupach dyskusyjnych najczęściej mówią o inwestycji kilkudziesięciu tysięcy zł. Czy jednak to czysta prawda? Postaramy się dla Ciebie obalić ten mit finansowy. W poniższym poradniku, udowodnię Ci, że wystarczą Ci dobre chęci w postaci rozwoju swojego hobby w zawód oraz kilkanaście tysięcy zł na start...

 
kursyfilmowania


Jednak, sprzęt to nie wszystko...

Do prawidłowego funkcjonowania na rynku produkcji filmów ślubnych, z pewnością potrzebujesz kierunkowej wiedzy i praktyki na temat filmowania i montażu wesel. Zatem na wstępie polecę Ci  uczestnictwo w jednym z naszych kursów filmowania ślubów i wesel.

Kolejnym krokiem, który należy postawić jest odbycie przygotowania liturgicznego w zakresie wideofilmowania uroczystości religijnych w wybranej kurii metropolitalnej. Po jednodniowym (czasem dwudniowym) przygotowaniu uzyskasz stosowne zaświadczenie, nazywane marketingowo "licencją na kręcenie w kościele". Pamiętaj tylko o fakcie, że owa licencja działa podobnie jak legitymacja prasowa. Czyli jak Proboszcz nie wpuści, to pozostaje Ci "ukryta kamera".

Dalsze kroki związane są z samym ukierunkowaniem na działalność gospodarczą, czyli po pierwsze proponuję sporządzić sobie krótki (i uwaga - prawdziwy) biznesplan oraz jeśli wszystko się dobrze układa, rozpocząć procedurę rejestracji działalności gospodarczej.

Dla ułatwienia podam Ci poniżej niezbędne kody PKD:
  • PKD 59.12.Z - Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
  • PKD 59.11.Z - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
  • PKD 59.13.Z - Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
  • PKD 59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych
  • PKD 74.20.Z - Działalność fotograficzna (wbrew pozorom, to również może się przydać)

Od pomysłu do realizacji...

Droga do sklepu lub zamawianie przez Internet, z pewnością będzie jedną z najmilszych rzeczy jaką wykonasz, ale zastanów się, gdyż potem nie będzie już odwrotu :-). Będziesz spędzać wakacyjne weekendy poza domem (i nie koniecznie na plaży), w wolnym czasie zamiast przed telewizorem i pizzą, usiądziesz przed komputerem aby nadganiać terminy. Jeżeli to Cię nie zraża, czas zainwestować trochę oszczędności...


Kupujemy

W tej części, nie będę opowiadał historyjek o lepszej i gorszej kamerze, o plusach mikroportów nad rejestratorami (lub odwrotnie), ani nie będę zbytnio opisywał sprzętu, który tu wypiszę. Ważne jest to, że sprzęt został przetestowany w tych warunkach i jak na mój gust (i wielu klientów) sprawdza się znakomicie. Obiecałem Wam małą inwestycję, a więc do roboty.


1. Kamera - SONY HXR MC2000E: koszt 5800 zł

http://winmar.pl/p16908,SONY_HXR-MC2000E.html

MC2000Nieskomplikowana kamera, wręcz idealna dla początkujących filmowców. Minusów ma wiele, ale ma również kilka plusów do jakich zaliczam: dobrą jakościowo rejestrację materiału o rodzielczości Full HD (1920x1080 50i), wbudowany dysk twardy (pozwalający nakręcić wesele praktycznie w całości) oraz slot na karty pamięci. Kamera posiada również bardzo dobrą stabilizację obrazu oraz ważny czynnik - czyli jej wielkość, przekładającą się na lepsze prowadzenie kamery oraz wygląd operatora... O minusach, nie będę tu wspominał wszak 5800 zł zrobiło swoje.


2. Lampa do kamery - NESKE MULTICOLOR II - 1399 zł

http://foton.kalisz.pl/pl/sklep/p/3448/lampa-diodowa.html
 
neske-multiŚwietna lampa z płynną regulacją mocy oraz regulacją i pamięcią temperatury barwowej w zakresie 3000K - 7000K. Lampa ta pozwala na pracę w praktycznie każdych warunkach.  Z ciekawych funkcji nadmienić jeszcze powinienem możliwość wyboru trybu charakterystyki luminancji.


3. Dodatkowe baterie do kamery i lampy - 450 zł (3 szt)

http://foton.kalisz.pl/pl/sklep/p/1143/sony-np-f750.html


bateriaBaterie, to podstawa działania i nie można mieć tylko jednej, zatem na początek 1 dodatkowa do kamery oraz 2 do lampy. Proponuję oczywiście zamienniki, będące znacznie tańszym odpowiednikiem oryginału.


4. Ładowarka do baterii SONY - ok. 60 zł

http://foton.kalisz.pl/pl/sklep/p/2053/sony-np-f330550750970-np-fm505570719091.html

ladowarkaNiestety, o ładowarce nie możemy zapomnieć, gdyż kamera nie ma w zestawie żadnego zewnętrznego "ładowacza".


5. Stacja montażowa (a w zasadzie dobry komputer) - 3999 zł*

http://www.beiks.com.pl/stacja-montazowa-i5-3330-basic-id-2061.html


pcTutaj na wstępie musicie jednak poznać drobne zależności przy wyborze komputera. Jeżeli będziecie pracować na profesjonalnym oprogramowaniu typu Adobe Premiere Pro, After Effect itp. (a wcale nie musicie przy projekcie ślubnym), to niestety wszystkie parametry komputera takie jak karta graficzna, dysk twardy, pamięć i procesor mają ogromne znaczenie. Jeżeli jednak skusicie się na początek na program montażowy “dla amatorów”, ale spełniający wszystkie warunki dobrej pracy, to komputer nie musi być wyposażony np. w niezliczone GB pamięci RAM. Programy amatorskie konstruowane są tak, aby działały w miarę dobrze na większości komputerów, jakie mamy w domu.

Załóżmy jednak dla naszych wyliczeń, że będziemy pracować na programie “amatorskim”, ze stajni Adobe. Zatem nasz komputer może mieć 8 GB RAM, WIN 7 64bit, Intel i5 (a najlepiej i7), grafika Nvidia 192 lub 256bit z pamięcią 2GB DDR5 z rdzeniami Cuda na poziomie powyżej 1000 (np. Nvidia GTX 660TI). Dysk twardy (najlepiej 2) to 120GB SSD pod system oraz dysk montażowy 7200 / 10000 obr SATA3 oraz oczywiście nagrywarkę BluRay/DVD.

*Dla celów ułatwienia poszukiwań podałem przy cenie odnośnik do złożonego komputera do montażu video zawierający procesor i5.


6. Monitor - Cena najtańszego LEDa o wielkości 22 cale i rozdzielczości Full Hd - 500 zł.

Oczywiście, między nami poleciłbym Ci jakiś monitor ze stajni EIZO, ale na potrzeby budżetu tniemy koszty, gdyż na tym monitorze spokojnie można pracować bez jakiegokolwiek dyskomfortu (poza psychicznym).


7. Oprogramowanie: Adobe Premiere Elements + Photoshop Elements v. 11 PL - 500 zł

adobeTutaj polecam Ci na początek wypróbowanie swoich sił z amatorskim programem do montażu i przy okazji do edycji zdjęć lub tytułów. Produkty w wersjach Elements, są wystarczające do produkcji filmów ze ślubu i wesela, posiadają wszystko co dobry program powinien mieć. Co prawda osobiście nie lubię v. 11, gdyż producent pokusił się o przemodelowanie interfejsu użytkownika i wbrew pozorom utrudnił nieco samą nawigację i montaż.


8. Rejestrator dźwięku - ZOOM H1 - 445 zł

http://winmar.pl/p16765,Zoom_H-1_Rejestrator_cyfrowy_h1.html

H1Dobry dźwięk (szczególnie podczas przysięgi), to podstawa filmu ślubnego. Zatem jest to dzisiaj nieodzowny dodatek do naszego sprzętu. Z uwagi na fakt, iż księża niechętnie pozwalają się gdziekolwiek wpinać do ich systemu audio, nasz rejestrator przypinamy lub zawieszamy na głośnik w kościele i rejestrujemy standardowo jako odrębną ścieżkę audio.

Finał "zakupoholizmu"

Tym samym, lista zakupowa została zakończona. Jeśli chodzi o sprzęt startowy, to mamy już wszystko i czas podliczyć nasze wydatki. Biorę kalkulator i mam wynik w postaci: 13.153 zł. Jak widać udało nam się utrzymać w granicach niskich nakładów finansowych. Tak sobie głośno myśląc "jeśli nie będziecie nic jeść i pić oraz nie będziecie mieli innych wydatków, to sprzęt zwróci Wam się średnio po 6 weselach".


Oczywiście, wraz z rozwojem będzie Wam potrzebny jeszcze inny sprzęt, ale obecne wyliczenie miało pokazać, że da się dobrze rozpocząć działalność, nie inwestując zbyt wiele.


Zatem życzę powodzenia w zakupach.

Paweł Karpiński
ABC Filmowania
 


Kategorie

Kursy filmowe

Kursy filmowe prowadzone przez nasz ośrodek i autorskie programy nauczania zawodu zarejestrowane są w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie pod numerem 2.14/00122/2017.

100% Sukcesu - Sto procent naszych kursantów z osób starających sie o dotację w ramach UE / PUP otrzymało środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w branży filmowanie

Wybierając nasze kursy filmowe i kursy montażu video uzyskasz: wiedzę i praktykę, komplet dokumentów niezbędny przy ubieganiu się o dotację oraz nieodpłatną i nielimitowaną pomoc w początkowej fazie prowadzenia usług filmowych

Polecamy